ca26d445-563c-41fa-8f23-7be32c9d30d9Gittikçe artan popülarite oranı ile IELTS ,  uluslararası geçerliliği olan sınavlar arasında yer alır. Eğitimci gözü ile incelendiğinde , sınav hazırlık sürecinde öğrenciye çok fazla katkı sağlayan bir sınavdır. IELTS sınav hazırlığını sistemli bir şekilde yapabilen kişilerin İngilizce dil düzeyi, dile hakimiyeti , kullanabilirliği ciddi oranda artar.

IELTS geçerlilik süresi 2 yıldır ve ülkemizde farklı kurumların farklı puan talepleri olması ile beraber ortalama olarak istenilen skor 6.0 yada 6.5 dur.

Öğrencinin British English Dil Okullarında IELTS hazırlık proğramına katılabilmesi için önerilen seviyeler  ise b2 yada b2+ ( int. ) dır. Eğer kişi daha alt seviyede İngilizce bilgisine sahip ise öncelikle Genel İngilizce çalışması ile İngilizce seviyesi yükseltilir ve ardından IELTS çalışmalarına başlatılabilinir.

Sınav 4 ana bölümden oluşur : Listening – Reading – Writing -Speaking

Bu bölümlerde kendi içlerinde bölümlere ayrılırlar.

Listening : 4 bölümdür. Her bölümde 10 soru , toplamda 40 soru içerir ve kolaydan zora doğru sorular çeşitlenir. 4. bölüm dışında ortalama 5 soru arasında ufak aralar verilir ve öğrencinin birazdan dinleyeceği bölümün sorularında önceden bakma şansı olur ki bu durum ciddi avantaj sağlar. Yapılan yazım hatası yada sadece 2 kelime ile doldurulmalı gibi bir talimata rağmen doğruda olsa örneğin 3 kelime kullanılması puan alamamaya sebep olur. En çok yaşanan sorun bazı bölümlerde kişiler duydukları gibi cevap ararlar fakat eş anlam kavramı uygulandığından , soru kaybı gerçekleşir.

Reading : 3 bölüm ve toplam 40 sorudan oluşur . Sorular tür olarak çeşitlilik gösterir . Bu bölümde en çok yaşanan sorun kelime bilgisi eksikliği ve okuduğunu ana dile çevirme eğiliminden kaynaklanır . Bu durumda öğrenci verilen zamanda soruları yetiştiremez.

Writing : 2 bölüm . Task 1 : grafik incelemesi Task 2 : Essay Writing şeklindedir. En çok yaşanan sorun kişinin ciddi gramer hatası yapması , essay kurallarına uymaması ve sınavda sorulan soru cümlesini direk kopyalamasından kaynaklanır.

Speaking : 3 bölümden oluşur ve sınavın bu bölümü diğer bölümlerinden farklı bir zamanda yapılır. 1. bölüm kişinin kendi yaşamı ile ilgili soruları içerir ve puan alınması kolaydır. Öğrencinin karşısında bir birey olarak sınav öğretmeni bulunduğundan ve sözel iletişim yapaylıktan uzak olduğundan , diğer sınav türevlerinden daha ılımlıdır. Amaç kişinin dili sözel iletişim aracı olarak kullanabilip kullanamadığının ölçülmesidir. Doğruluk ve akıcılık önemlidir.

British English Dil Okullarında IELTS eğitmenlerimiz sınava tümüyle hakimdirler. Düzenli aralıklar ile sınav denemeleri yaparak öğrenci gelişimi yakından izlerler. Ders başlangıcı öncesi ‘ hazırlık dosyası ‘ her öğrencimize verilir , ayrıca derslerden öncede mutlaka sonraki derse yönelik destek materyel sunulur.